EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Kozmetik Sektörü

Kozmetik Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?

Bir kozmetik ürünün içeriğinde bulunan hayvansal bileşenleri tespit etmek için testler yapmak, bir vegan kozmetik ürünü için gerçekleştirilecek testlerden çok daha pahalıdır ve bu testler hiç de kolay değildir. Buna karşılık vegan testleri ve hayvanlara yapılan eziyet ile ilgili süreçler, çok da ucuz ve kolaydır.

Kozmetik Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?

Vegan kozmetik ürünlere yönelmenin belki de en büyük yararı, tüketicileri, kozmetik malzemelerini değerlendirmeye zorlamasıdır. İnsanlar ne satın aldıklarını artık sorgulamakta ve araştırmaktadır. Bu nedenle vegan güzellik hareketi güç kazanmaktadır.

Tüm işaretler, sadece daha temiz ve sağlıklı değil, aynı zamanda vegan ve zulümden uzak olmaya çalışan bir kozmetik sektörüne işaret etmektedir. Uzmanlara göre kozmetik sektörünün geleceği vegandır ve hayvanlara eziyet edilmemesidir. Henüz bütün kozmetik firmaları bu yaklaşımı benimsemiş değildir, ancak birçoğu farkındadır.

Esas itibariyle vegan kozmetik ürünlerin içeriğinde yer alan başlıca hayvansal kaynaklı bileşenler, bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla şunlardır:

  • Bal
  • Balmumu
  • Lanolin (yün yağı)
  • Skualen (köpekbalığı karaciğeri yağı)
  • Karmin (ezilmiş böcekler)
  • Jelatin (inek veya domuz kemikleri, tendonlar veya bağlar)
  • Allantoin (inek idrarı)
  • Ambergris (balina salgısı)
  • Plasenta (koyun organları)

Aslına bakılırsa, kozmetik ürünlerin bu kadar çok hayvansal yan ürün içerdiğini ve satış yapabilmek için yanıltıcı isimler verildiğini öğrenmek oldukça şaşırtıcıdır. Ancak güzelleşme gayreti asla kişiye zarar vermemelidir. Bu hayvansal bileşenlerin zararlı olup olmadıkları hala araştırılsa da bu konuda veganlar en doğru kararı vermiş gibi görünüyor. Uzmanlar da bu hayvansal bileşenlerin bitki esaslı eşdeğerlerinin bulunduğunu zaten açıklıyorlar.

Örneğin, karmin olarak da bilinen bir boya, aynı isimli bir böcekten toplanmaktadır. Bu böcekler kaktüs bitkileriyle beslenir. Bu böcekler kendilerini koruma amaçlı kırmızı renkli karminik asit salgılar. Böcekler ezilerek bu salgı toplanır ve yoğun bir kırmızı boya elde edilir. Birçok rujda ve allıkta bu boya kullanılır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Kozmetik Sektörü

Kozmetik Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Kozmetik Ürünler Neden Önemli?
Vegan Kozmetik Ürünler Neler?
Cruelty-Free Kozmetik Nedir?
Kozmetik Ürünlerin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Kozmetik Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Kozmetik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Kozmetikler

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara