EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Kozmetik Sektörü

Kozmetik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?

Gelişmiş laboratuvarlarda, kozmetik ve diğer kişisel bakım ürünlerinin her türlü test ve analizleri gerçekleştirilmektedir. Her yıl yüzlerce kozmetik ürün, raf ömrü, donma-çözülme stabilitesi, fotostabilite ve koruyucu etkinliği açısından test edilmektedir.

Kozmetik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?

Genel olarak kozmetik ürün test hizmetleri şunları içermektedir:

  • Bakteriyel aerobik plaka sayısı
  • Mantar aerobik plaka sayısı
  • Koruyucu zorluk testi
  • Stabilite ve raf ömrü testi
  • Hayvansal olmayan güvenlik / toksisite testi
  • Özel testler

Son zamanlarda veganların hayvanlara yapılan eziyete karşı çıkma (kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi) ve bu ürünlerin hayvansal bileşenler içermemesi taleplerine bağlı olarak kozmetik ürünler için vegan testleri de yapılmaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlar, günlük aerobik plaka sayımları gibi rutin testleri destekleyerek üretici firmaların test yeteneklerinin bir uzantısı olarak hizmet vermektedir. Bu laboratuvarlar aynı zamanda yeni formülasyonlar geliştirildikçe, koruyucu etkinlik ve stabilite çalışmaları için üretici firmalara destek olmaktadır. Bu laboratuvarlar, koruyucu test çalışmalarının, stabilite çalışmalarının ve bakteri ve mantarların varlığı için rutin taramanın öneminin farkındadır.

Gelişmiş laboratuvarlar, kozmetik ve kişisel bakım ürünü formülasyonlarının, mikrobiyolojik ve fiziksel stabilitesini uygun maliyetli ve hızlı bir şekilde değerlendirmek için güvenilir bir ortak olarak hizmet vermektedir.

Tüketiciler için ürün güvenliğini sağlamak ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uyum sağlamak için tüm üretici firmalar, bitmiş ürünlerde aerobik plaka sayımı ve her bir formülasyonda koruyucu zorluk testi dahil olmak üzere düzenli ürün testleri yapmak zorundadır. Bu zorunluk, istisnasız vegan ürünler için de geçerlidir.

Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin koruyucu zorluk testi, tüketici kullanımından önce ürünlerin güvenliğini sağlamak için önemlidir. Pazarlamadan önce hem bileşenlerin hem de bitmiş kozmetik ürünlerin güvenliğini doğrulamak, üretici firmanın sorumluluğundadır. Ürünün mikrobiyal büyüme ve bozulmadan koruma yeteneği, ürün formülasyonun mikrobiyal zorlama testi yoluyla belirlenir. Stabiliteyi sağlamak için bu tesin yapılması gereklidir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Kozmetik Sektörü

Kozmetik Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Kozmetik Ürünler Neden Önemli?
Vegan Kozmetik Ürünler Neler?
Cruelty-Free Kozmetik Nedir?
Kozmetik Ürünlerin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Kozmetik Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Kozmetik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Kozmetikler
Vegan Kozmetik Sertifikası
Vegan Kişisel Bakım Ürünleri Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara