EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Kozmetik Sektörü

Cruelty-Free Kozmetik Nedir?

Cruelty-free (zulüm içermez) ifadesi esas olarak şu kozmetik ürünleri ifade etmektedir:

Cruelty-Free Kozmetik Nedir?
  • Hayvanlar üzerinde test edilmeyen
  • Hayvanlar üzerinde test edilmiş herhangi bir bileşeni kullanmayan
  • Yasaların gerektirdiği durumlarda hayvanlar üzerinde test yapılmayan

Tüketicilerin hayvanlara eziyet edilmeden üretilen kozmetik ürünlere olan talebi giderek artmaktadır. Bu nedenle zulümsüz, eziyet içermeyen ve vegan ifadeleri daha fazla kulağa çalınmaktadır. Ama zulüm içermeyen ve ve vegan arasında bir fark bulunmaktadır. Bir kozmetik ürün hayvanlara eziyet edilmeden üretilmiş olabilir ancak içeriğinde hayvansal bileşen bulunabilir, dolayısıyla bu ürün vegan kabul edilemez. “Cruelty-free", bu ürün ve içeriğinin hayvanlar üzerinde test edilmediği anlamına gelir, vegan etiketi ise bu ürünün hayvansal ürün veya içerik içermediği anlamına gelir.

Günümüzde zulümsüz ve vegan etiketleri için bir yasal düzenleme çıkarılmamıştır ve bu ifadeler için yasal bir tanım bulunmamaktadır. Bu nedenle bazı firmalar bu ifadeleri, herhangi bir sorumluluk olmaksızın istedikleri şekilde kullanmaktadır. Bu bakımdan, vegan sertifikasyon çalışmaları son derece önemli olmaktadır. Tüketiciler bu etiketler sayesinde ürüne güvenmektedir. Bu etiketleri kullanma hakkı veren kuruluşlar, üretici firmanın hayvanlar üzerinde test yapmadığını ve ürünlerinde hayvansal ürünler veya hayvansal türevler kullanmadığını doğrulamış olmaktadır.

Günümüzde gittikçe daha fazla firma, ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmeden üretmeyi tercih etmektedir. Tüm hayvan türevlerini hayatlarından çıkarmak isteyen insanlar için vegan kozmetikler bir çare olmaktadır. Zulüm içermeyen kavramı, ürünün hayvanlar üzerinde herhangi bir test yapılmadan geliştirildiği anlamına gelmektedir. Vegan kavramı ise, ürünün herhangi bir hayvandan elde edilen bileşen içermediği anlamına gelmektedir. Böyle olunca vegan ürün mutlaka cruelty-free olmak zorundadır. Ancak cruelty-free bir ürün vegan olmayabilir.

Vegan ürünleri ve markaları desteklemek, sonuçta hayvan refahını korumaya yardımcı olmaktadır. Hayvanların da bu dünyada güzel yaşama hakları vardır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Kozmetik Sektörü

Kozmetik Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Kozmetik Ürünler Neden Önemli?
Vegan Kozmetik Ürünler Neler?
Cruelty-Free Kozmetik Nedir?
Kozmetik Ürünlerin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Kozmetik Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Kozmetik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Kozmetikler

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara