EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Kozmetik

Vegan Kozmetik Sektörü

Vegan, vegan dostu ya da tamamen vegan kozmetik ürünleri, hayvansal içerik, hayvansal yan ürünler veya balmumu ve bal dahil olmak üzere herhangi bir hayvandan türetilmiş madde içermeyen güzellik ürünleri olarak tanımlanmaktadır. Bu kavramların hepsi aynı anlama geliyor. Vegan kozmetik ürün, hayvansal kaynaklı bileşenler veya yan ürünler içermemektedir.

Vegan Kozmetik Sektörü

Esas olarak vegan kozmetik ürünlerin hiçbir şekilde hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması gerekmektedir. Ancak bazı firmalar ürünlerini yüzde 100 vegan olarak lanse etseler de bu ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesine izin vermektedir. Bu durumda bu ürünleri vegan kozmetik olarak kabul etmek mümkün değildir.

Tüketiciler arasında, hayvanlara eziyet edilmeyen kozmetik ürünlerine olan talep yükselmektedir. Bu yüzden kozmetik ürünlerde zulümsüz ve vegan ifadeleri son yıllarda giderek daha popüler hale gelmiştir Bu iki etiket genelde hem üretici firmalar hem de tüketiciler tarafından birbirinin yerine kullanılır. Ancak zulümsüz ve vegan arasında fark bulunmaktadır. Bunlar aynı anlama gelmezler. Zulüm içermeyen (cruelty-free) genelde hiçbir hayvan üzerinde test yapılmadığı anlamına gelmektedir. Vegan ise ürünlerin hayvansal kaynaklı herhangi bir içerik veya yan ürün içermediğini ifade eder. Zulüm içermeyen bir ürün vegan olmayabilir. Ancak doğrusu bir vegan kozmetik ürününün hayvanlar üzerinde test edilmemiş olmasıdır.

Kozmetik ürünlerde yaygın olarak hayvansal bileşenler arasında karmin, lanolin, keratin, kolajen, elastin, hayvan kaynaklı gliserin ve stearik asit, don yağı, inci, ipek, süt türevleri, salyangoz balçıkları ve daha fazlası bulunmaktadır.

Kozmetikte kullanılan hayvansal içerik maddeleri, canlı veya öldürülmüş hayvanlardan elde edilebilir ya da et ve süt sektörünün bir yan ürünü olarak elde edilebilir.

Vegan kozmetik ürünler ile vejetaryen kozmetik ürünler arasında fark bulunmaktadır. Vejetaryen güzellik ürünleri, bir hayvanın parçası olan bileşenler içermez. Yine de bal, balmumu, yumurta akı, süt maddesi ve bunlara benzer, bir hayvana ait bileşenler içerebilir. Oysa vegan kozmetik ürünleri, canlı veya öldürülmüş hayvanlardan gelen veya bunlar tarafından üretilen hiçbir şey içermemektedir.

Vegan kozmetik ürünleri, ana markanın vegan olduğunu veya belli bir ürünün vegan olduğunu ifade edebilir. Vegan markalar, tüm ürünlerinde herhangi bir hayvansal içerik kullanmayı reddeder. Bununla birlikte, bazı markalar tamamen vegan olmayabilir, ancak tüketicilere bazı vegan güzellik ürünleri sunabilir.

Bugün vegan güzellik ürünleri ve markaları test eden ve onaylayan akredite kuruluşlar bulunmaktadır. Bu arada bazı yetkili kuruluşlar, sadece hayvanlar üzerinde test yapılmayan markaları onaylamakta, ancak bunların mutlaka vegan olması gerekmemektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda yetişmiş ve deneyimli bir kadroya sahip olan kuruluşumuzda, en son teknolojik ekipman kullanılmakta ve çağdaş yöntemlere uyulmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Kozmetik

Vegan Kozmetik kategorisine ait içerikler
Kozmetik Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Kozmetik Ürünler Neden Önemli?
Vegan Kozmetik Ürünler Neler?
Cruelty-Free Kozmetik Nedir?
Kozmetik Ürünlerin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Kozmetik Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Kozmetik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Kozmetikler

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara