EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan İlaç Sektörü

Veganlar Nasıl B12 Vitamini Alır?

B12 vitamini olağanüstü bir vitamindir. Bilinen diğer vitaminlerden daha küçük miktarlarda gereklidir. Vücudun ihtiyacı olan miktar, bir güne yayılan on mikrogram B12 vitaminidir. Yeterli B12 vitamini alınmazsa, bunun etkileri yetişkinlerde beş yıl sonra ortaya çıkar. B12, güneşe maruz kalma ile birlikte bol meyve ve sebze içeren çeşitli gıda ve bitki bazlı diyetten güvenilir bir şekilde alınmaktadır. Sığır ve koyun da dahil olmak üzere birçok otçul memeli, bakteriler tarafından üretilen B12’yi kendi sindirim sistemlerinde emer. Toprakta ve bitkilerde ise B12 vitamini bir ölçüde bulunur.

Veganlar Nasıl B12 Vitamini Alır?

Bu gözlemler, bazı veganların B12 vitamini eksikliği yaşadığı şeklinde yorumlanmasına neden olmaktadır. Ancak 60 yılı aşan vegan deneylerinde, sadece B12 vitamini ile güçlendirilmiş gıdalar ve B12 takviyelerinin, optimal sağlığı destekleyen güvenilir B12 kaynakları olduklarını kanıtlanmıştır. Tüm veganlar, güçlendirilmiş gıdalardan veya takviyelerden yeterli miktarda B12 aldıklarından emindir.

Çok düşük B12 alımları kansızlığa ve sinir sistemi hasarına neden olabilir. B12 vitamininin tek güvenilir vegan kaynakları, bazı bitki sütleri, bazı soya ürünleri ve bazı kahvaltılık tahıllar ve B12 ile güçlendirilmiş gıdalardır. B12 vitamini, takviyelerde, güçlendirilmiş gıdalarda veya hayvansal ürünlerde olsun, mikroorganizmalardan gelir. Çoğu vegan, anemi ve sinir sistemi hasarını önlemek için yeterince B12 tüketir, ancak birçoğu potansiyel kalp hastalığı veya hamilelik komplikasyonları riskini en aza indirecek kadar almaz.

Güçlendirilmiş gıdalara güveniliyorsa, yeterli B12 vitamini alındığından emin olmak için etiketleri dikkatlice kontrol etmek gerekmektedir. Örneğin, güçlendirilmiş bir bitki sütü porsiyon başına 1 mikrogram B12 içeriyorsa, günde üç kere almak, yeterli B12 vitamini sağlayacaktır.

Çoğu vegan, klinik eksiklikten kaçınmak için yeterli B12 tüketir. Veganların iki alt grubu özellikle B12 eksikliği riski altındadır:

  • Yaygın olarak güçlendirilmiş gıdalardan kaçınan uzun süreli veganlar (çiğ gıda veganları veya makrobiyotik veganlar)
  • Kendi B12 alımı düşük olan vegan annelerin emzirilen bebekleri

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan İlaç Sektörü

İlaç Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan İlaçlar Neden Önemli?
Vegan İlaçlar Neler?
Cruelty-Free İlaç Ürünü Nedir?
İlaçların Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
İlaçların İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
İlaçlar İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu İlaçlar
Veganlar Nasıl B12 Vitamini Alır?
Vegan Vitaminler Faydalı mı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara