EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan İlaç Sektörü

Vegan İlaçlar Neden Önemli?

Kimyasal araştırmalarda yaşanan teknolojik ilerlemelerin bir sonucu olarak vegan ve vejetaryen ilaçlar için daha umut verici bir gelecek olması beklenmektedir. Toksikolojideki ilerlemeler sayesinde, binlerce kimyasalın güvenliğini başarılı bir şekilde test etmek için kullanılabilecek bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. Bu makine, birçok kimyasal bileşiğin güvenliğini, hayvan bazlı test yöntemleriyle aynı doğrulukla tahmin edebilmektedir. Hayvan testlerinin esas olduğu bir tıp dünyasında bu gelişme heyecan uyandırmıştır.

Vegan İlaçlar Neden Önemli?

Üstelik, hayvan testlerini sona erdirmek için mücadele eden en büyük kuruluşlardan birinin yakın tarihte yayınlanan bilimsel araştırması, hayvanların tıbbi testlerde mevcut kullanımında bazı kusurların olduğunu ortaya çıkarmıştır. Gerçekleştirilen ayrıntılı analizler, modern hayvan testlerinin, doktorların ve araştırmacıların mevcut bilgilerinin ötesinde, geliştirilmekte olan yeni ilaçların güvenliği hakkında ilave bir fikir vermediğini göstermiştir. Ayrıca, ilaçları bir hayvan üzerinde test etmenin, bu ilacın insan vücudunda nasıl bir performans göstereceğini güvenilir bir şekilde belirlemediği sonucuna varılmıştır.

Bu gelişmeler ışığında ilaç sektörü test ve araştırmalarında, hayvanların nasıl kullanıldığı yeniden ele alınmaktadır. Bu durumda veganlar için umut ışığı yanmaktadır. Gelecekte hayvanlar üzerinde daha az testler yapılacak, hatta bazı ilaç içerikleri daha fazla bitkisel içerikli olabilecektir.

Görüldüğü gibi veganlık söz konusu olduğunda, ilaç sektörü çok gri bir alandır ve belli ilaçları almanın etiği konusunda kişisel yorumlara açıktır. Ayrıca özellikle düzenli reçete gerektiren kronik rahatsızlıklar, bu durum üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken bir konudur. Sağlıklı birinin ilaçlar hakkında sonuç çıkarması kolaydır, ancak zorunlu olarak ilaç kullanımı söz konusu olduğunda bu görüş önemsiz hale gelebilir. Kısaca ilaç sektörü vegan mıdır sorusunun doğru ya da yanlış bir cevabı yoktur. Bunun yerine, belli ilaçları almanın artılarını ve eksilerini tartmak ve vücuda fayda sağlayacak şekilde sonuç çıkarmak önemlidir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan İlaç Sektörü

İlaç Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan İlaçlar Neden Önemli?
Vegan İlaçlar Neler?
Cruelty-Free İlaç Ürünü Nedir?
İlaçların Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
İlaçların İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
İlaçlar İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu İlaçlar
Veganlar Nasıl B12 Vitamini Alır?
Vegan Vitaminler Faydalı mı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara