EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan İlaç Sektörü

İlaçların Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?

Birçok ilaçta hayvansal ürünlerin mutlak seviyeleri muhtemelen minimum düzeyde olmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde en sık reçete edilen ilaçları esas alan bir araştırma yapılmıştır. Bunlardan yüzde 74’ü bir veya daha fazla laktoz, jelatin veya magnezyum stearat içermektedir.

İlaçların Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?

Belli diyet tercihleri olan hastalar için yaygın ilaçların uygunluğunu belirlemek güçtür. Ayrıca uygunluk, aynı ürünün farklı formülasyonları arasında farklılık göstermektedir. Dış ambalajın yüzde 90’ında laktoz varlığı bildirilmiş olsa da, jelatin içeren ilaçların sadece yüzde 19’u için durum böyledir ve hayvansal türevli ürünlerin varlığı veya yokluğu hiçbir zaman açıklanmamaktadır. Analiz edilen tüm veri kaynaklarında jelatin içeren ürünlerin vegan ve vejetaryenler için uygunluğuna dair herhangi bir ifade bulunmamaktadır.

Bir ilacı vegan yapmayan iki ana unsur var. Birincisi doğrudan neden: hayvansal ürünlerin ilacın içinde bulunması. İkincisi dolaylı neden: ilacın hayvanlar üzerinde test edilmiş olması.

İlacın vegan olmasını olumsuz etkileyen bir numaralı bileşen laktozdur ve ilaçlardaki en yaygın hayvansal içeriktir. Taşıyıcı, stabilizatör olarak veya yığın oluşturmak için kullanılır. Laktoz, süt ürünlerinden gelir ve bu nedenle vegan değildir.

İki numaralı bileşen jelatindir. Jelatin genelde ilacı çevreleyen kapsülün bir parçasıdır. Ayrıca tabletlerde bir bileşen de olabilir. Jelatin, hayvanların deri, tendon, bağ ve kemiklerinin suyla kaynatılmasıyla elde edilen bir proteindir. Bugün deniz yosunundan elde edilen ve agar adı verilen bitkisel jelatin kullanılmaktadır.

Üç numaralı bileşen magnezyum stearattır. Bu bileşen koruyucu ve yağlayıcı olarak veya iki bileşenin karıştırılmasına yardımcı olmak için kullanılmaktadır. İnek, domuz, koyun, köpek veya kedilerin yağından elde edilen magnezyum ve stearik asidin bir esteridir.

Dört numaralı bileşen ise gomalaktır. Bu, Hindistan ve Taylan ormanlarındaki ağaçlarda dişi lak böceği tarafından salgılanan bir reçinedir. Haplarınızı tamamen parlak hale getirmek için kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan İlaç Sektörü

İlaç Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan İlaçlar Neden Önemli?
Vegan İlaçlar Neler?
Cruelty-Free İlaç Ürünü Nedir?
İlaçların Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
İlaçların İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
İlaçlar İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu İlaçlar
Veganlar Nasıl B12 Vitamini Alır?
Vegan Vitaminler Faydalı mı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara