EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan İlaç Sektörü

İlaçlar İçin Hangi Testler Yapılıyor?

Günümüzde tüm reçeteli ilaçlar, bir damla hayvansal kaynaklı içerik içermeseler bile, özünde vegan değildir. Yasalara göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde, tüm ilaç ve tıbbi prosedürler hayvanlar üzerinde test edilmek zorundadır. Hayvanlar üzerinde tıbbi testler konusunda, bunun etkili olup olmadığı ve hayat kurtarıp kurtarmadığı sürekli tartışılmaktadır. Yıllarca kesinlikle uygulanabilir hiçbir sonuç alınamamasına rağmen, bu testler hala devam etmektedir. Üstelik daha etkili olduğu bilinen başka alternatifler gelişmeye başlamasına rağmen.

İlaçlar İçin Hangi Testler Yapılıyor?

Ancak bugün Avrupa Birliği ülkelerinde ve diğer birçok ülkede kozmetikler için hayvanlar üzerinde test yapılması yasa dışı kabul edilmiştir, ancak geliştirmenin ilk aşamalarında ilaçların güvenliğini ve toksisitesini belirlemek için hayvanlar üzerinde yapılan testler yaygınlığını korumuştur.

Buna rağmen klinik öncesi araştırmalarda hayvanların kullanımına yönelik tutumlar değişmeye başlamıştır. Önde gelen bazı araştırma enstitüleri, hayvan test tesislerini küçülmektedir. Bazıları ise alternatif teknolojilerin kullanımına geçiş yapacak bilimsel stratejisi doğrultusunda hayvan tesislerini kapatmıştır.

Bu durumda birçok ilacın içinde hayvanlara yer verildiği ve hepsinin hayvanlar üzerinde test edildiği bir dünyada veganların yapabileceği fazla bir şey olmamaktadır.

Aslında ilaç eşdeğeri kullandıklarını söyleyen veganlar sadece vicdanlarını rahatlatmaktadır. Çünkü vegan eşdeği diye bir şey mümkün değildir. Bir ilaç firması molekül üretiyorsa ve yeniden hayvanlar üzerinde test etmiyorsa, bunu başta yapılan hayvan testlerine dayanarak yapabiliyordur. Yani molekül bulunduktan sonra bir başka firmanın bu ilacı üretmesi o ilacı vegan yapmaz. Kısaca bugün kullanılan her molekül, ilk bulunduğu sırada hayvanlar üzerinde denenmiştir. Yani aslolan moleküllerdir, ilacı kimin ürettiği değil.

Gerçekten de bugün nereye bakılsa, mutlaka bir hayvan sömürüsü ortaya çıkıyor. Bilgisayarlardan akıllı telefonlara kadar her yerde. Aslında hayvan testleri karşıtı bilinç arttıkça, bu duyarlılık, bilimsel alternatif yöntemlerin gelişimini hızlandırıyor. Bilim adamları, hayvan testlerinin doğru sonuç vermemesi ve etik olmaması yüzünden, alternatif yöntem arayışı hız kazanmıştır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan İlaç Sektörü

İlaç Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan İlaçlar Neden Önemli?
Vegan İlaçlar Neler?
Cruelty-Free İlaç Ürünü Nedir?
İlaçların Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
İlaçların İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
İlaçlar İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu İlaçlar
Veganlar Nasıl B12 Vitamini Alır?
Vegan Vitaminler Faydalı mı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara