EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan İlaç Sektörü

İlaç Sektöründe Vegan Anlayışı

Veganlar için sağlığın öncelikli olması gerekir. İşin doğrusu ilaçlar veganlar için sorun yaratmıyor değil, ama öncelik sağlık olmalı. Veganlar, görünüşte umutsuzluğa ve hayal kırıklığına yol açan, neredeyse imkansız bir ahlaki ikilemle karşı karşıyadır. Burada doğru olan, veganlığın tanımını düşünmektir. Veganlık anlayışında, mümkün ve uygulanabilir olduğu ölçüde, hayvanların yiyecek, giyecek ve diğer herhangi bir amaç için her türlü sömürüsü ve zulmü terkedilmelidir. Buradaki anahtar ifade, mümkün olduğunca ve uygulanabilir ölçüdedir. Günlük hayatta uygulanabilir olduğu onaylanan durumları belirlemekten bireyler sorumludur.

İlaç Sektöründe Vegan Anlayışı

Herhangi bir nedenle ilaç almak zorunda olmak, vegan olmak için verilen karar kadar kişisel bir karardır. Özellikle ilacın yeri doldurulamaz olduğunda, etik olmak adına kişiler kendi sağlıklarını riske atmamalıdır. Burada ilaç tedavisi ve kişisel sağlık öncelikli olmak zorundadır. Dahası, sadece vücut sağlığını ilk sıraya koymakla, kişi kendisini daha az vegan ya da daha az duyarlı hissetmemelidir. Bunun yerine beslenme şekli ve yaşam tarzı seçimleri, bir bütün olarak düşünülmelidir.

Bitki bazlı gıda, kozmetik, ev eşyaları ve modayı aktif olarak takip eden ve hayatının hemen hemen her alanında zulümden özgür olmayı bilinçli olarak taahhüt eden bir vegan, küçük bir fraksiyonun, özellikle üzerinde çok az kontrole sahip olunan veya hiç kontrol edilemeyen bir durumun hiçbir şekilde vegan tutkularının önüne geçmesine izin vermemelidir.

Bazı ilaçlar hiç pazarlık konusu yapılamaz, ancak geleneksel olarak reçete edilen muadillerinden biraz daha vegan dostu olma potansiyeline sahip bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu konuda doktora danışmak ve duyulan endişeleri dile getirmek mümkündür. Bazı vegan ve vejetaryen alternatifler başka yan etkiler içerebilir. Duruma uygun doğru ilacı seçmek önemlidir ve doktor buna karar verme konusunda yardımcı olacaktır. En vegan olabilen ilaçlar, soğuk algınlığı ve grip gibi yaygın rahatsızlıklar için reçetesiz satılanlardır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan İlaç Sektörü

İlaç Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan İlaçlar Neden Önemli?
Vegan İlaçlar Neler?
Cruelty-Free İlaç Ürünü Nedir?
İlaçların Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
İlaçların İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
İlaçlar İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu İlaçlar
Veganlar Nasıl B12 Vitamini Alır?
Vegan Vitaminler Faydalı mı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara