EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Gıda Sektörü

Veganlar İçin Doğa Dostu Gıdalar

Uzmanlar insanların, yerkürenin geleceği açısından yapabileceği en doğru şeyin vegan olmak olduğunu söylüyor. Sağlık sorunları ve iklim kalıpları her yıl daha az öngörülebilir hale geliyor, bu nedenle herkesin üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Bugün veganlar, bitki temelli beslenmeden farklı olarak veganlığın, giyeceklerden temizlik malzemelerine, hatta kozmetik ürünlere kadar tüm satın alımların, zulümden ve hayvansal ürünlerden arındırılmış olması gereken bir yaşam tarzı olduğunu savunmaktadır. Bitki bazlı beslenme, hayvansal ürünleri yemekten kaçınmak anlamına gelir.

Veganlar İçin Doğa Dostu Gıdalar

Ham veganlar, vegan yaşam şeklini tartışmasız en sert uygulayanlardır. Sadece organik, işlenmemiş ve çiğ yiyecekler tüketirler. Gıdaları sadece bitkilerden oluşmaktadır ve herhangi bir kimyasal işlemden geçmemiş olmalıdır, hatta yüksek ısıda pişirilemez bile. Bu çevre dostu seçenek herkes için değildir. Bütün veganlar bunu uygulayamazlar.

Bugün, katı vejetaryenlik veya veganlığa kolay ama etik bir alternatif olarak, farklı anlayışlar ileri sürülmektedir. Bir yaklaşım (fleksitaryen) etsiz diyetlere esneklik getirmektedir. Buna göre esas olarak etten uzak durulur, ancak ara sıra veya özel kutlamalar için sosyal durumlarda et tüketilmektedir. Bir başka esnek veganlık anlayışı da (freegan) arada sırada hayvansal ürünlere karşı değildir. Bu anlayışı benimseyenler vegan olmayan gıdaları hediye olarak kabul eder ve yiyecek israfını önlemek için yer. Aslında bu iki seçenek de beslenme şekline, çevre dostu olma konusunda yollar sunmaktadır.

Genel olarak veganlar için doğa dostu gıdalar şunlar olmaktadır: meyve ve sebzeler, bezelye, fasulye ve mercimek gibi baklagiller, kabuklu yemiş ve tohumlar, ekmek, pirinç ve makarna, soya sütü, Hindistan cevizi sütü ve badem sütü gibi süt alternatifleri ve sebze yağları.

Bu gıdalar sadece çevre dostu değil, aynı zamanda sağlıklı beslenmenin de anahtarıdır. Araştırmalar veganların daha iyi kalp sağlığına sahip olduğunu ve belli hastalıklara yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Gıda Sektörü

Gıda Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Gıda Ürünler Neden Önemli?
Vegan Gıda Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Gıda Nedir?
Gıda Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Gıda Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Gıda Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Veganlar İçin Doğa Dostu Gıdalar
Vegan Antioksidan Gıdalar Farklı mı?
Bitkisel Süt Nedir, Sağlıklı mıdır?
Bitkisel Burger Nedir?
Vegan Margarin Alanında Çalışmalar
Veganlar İçin Sentetik Et Üretiliyor
Bitki Bazlı Beslenme Faydalı mı?
En İyi Vegan Protein Kaynakları
Balık ve Deniz Ürünlerinden Uzak Durmak İçin Birçok Neden Var
Neden Yumurtadan Kaçınmalı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara