EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Gıda Sektörü

Vegan Margarin Alanında Çalışmalar

Vegan margarin süt bazlı olmasa da, birçok türü genelde peynir altı suyu veya laktoz formunda eser miktarda hayvansal ürün içerir. Anca katı bir vegan, az miktarda süt ürünü içermeyen margarin türlerini kullanmak ister. Bugün piyasada herhangi bir süt ürünü türevi içermeyen birkaç margarin türü bulunmaktadır. Bunlar esas olarak soya fasulyesi yağından veya yağların bir karışımından üretilmektedir. Aynı zamanda bir kısmı sütten elde edilen küçük miktarlarda maddeler de içermektedir. Margarinde sıklıkla kullanılan süt türevleri olan peynir altı suyu, laktoz ve kazein için etiketin kontrol edilmesi gerekmektedir. Az miktarda süt içeren margarin vegan değildir. O nedenle margarinin tümüyle vegan olduğundan emin olmak için etikete bakmak gerekmektedir. Tereyağı ise her zaman inek sütünden yapılan bir süt ürünüdür. Vegan tereyağı yoktur.

Vegan Margarin Alanında Çalışmalar

En iyi vegan margarin, süt içermeyen vegan peynir sosunu kalın ve kremsi yapmak, vegan kurabiyeleri ve vegan kekleri pişirmek ya da sadece tost üzerine sürmek gibi herhangi bir amaç için kullanılan bir margarindir. Kısaca hem işlevsel hem de tadı güzel olmalıdır.

Piyasada bulunan vegan margarinler, oldukça zengin bir tada sahiptir ve tereyağlı pürüzsüz bir kıvama sahiptir. Aynı zamanda glutensizdir, içeriğinde genetiği değiştirilmiş organizma yoktur ve çoğu margarinin aksine hidrojene yağ içermemektedir. Vegan margarin doğal olarak kolesterol içermemektedir.

Genelde tümüyle soya fasulyesi yağından yapılmış vegan margarin seçilmelidir. Saf bir soya fasulyesi margarini, fırınlamada iyi çalışır ancak ekmek üzerinde tek başına yenildiğinde lezzet zenginliğine sahip değildir. Bu arada Hindistan cevizi yağı gittikçe popülerlik kazanmaktadır ve kendine özgü hoş bir tada sahiptir.

Vegan margarin, margarin veya tereyağı gerektiren herhangi bir tarifte kullanılabilir. Ancak bazı süt ürünleri içermeyen vegan margarin türleri, pişirmede iyi netice vermemektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Gıda Sektörü

Gıda Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Gıda Ürünler Neden Önemli?
Vegan Gıda Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Gıda Nedir?
Gıda Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Gıda Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Gıda Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Veganlar İçin Doğa Dostu Gıdalar
Vegan Antioksidan Gıdalar Farklı mı?
Bitkisel Süt Nedir, Sağlıklı mıdır?
Bitkisel Burger Nedir?
Vegan Margarin Alanında Çalışmalar
Veganlar İçin Sentetik Et Üretiliyor
Bitki Bazlı Beslenme Faydalı mı?
En İyi Vegan Protein Kaynakları
Balık ve Deniz Ürünlerinden Uzak Durmak İçin Birçok Neden Var
Neden Yumurtadan Kaçınmalı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara