EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Gıda Sektörü

Vegan Gıda Ürünler Neden Önemli?

Gittikçe daha fazla insan vegan beslenmeyi tercih ediyor, çünkü vegan beslenmenin daha sağlıklı olduğuna inanıyor. Et ve süt ürünlerini azaltan veya bu yiyecekleri beslenme tarzlarından tamamen kesen insanların sayısı son yıllarda hızla artmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre İngiltere’de veganların sayısı 2006 ile 2018 arasında dört kat artmıştır. Etlerden uzak durmak ve vegan olmak için ortak bir motivasyon, vaat edilen sağlık yararlarıdır. Vegan beslenme şeklinin vejetaryen bir diyete göre genellikle lif açısından daha yüksek ve kolesterol, protein, kalsiyum ve tuz açısından daha düşük olduğu kabul edilmektedir.

Vegan Gıda Ürünler Neden Önemli?

Ancak et, balık, yumurta ve süt ürünlerini tüketmekten tamamen uzaklaşmak konusunda hala yanlış anlamalar ve endişeler bulunmaktadır. Örneğin vegan beslenme şeklinin yeterli B12 vitamini sağlayıp sağlamadığı, hala endişe uyandırmaktadır. B12 vitamini sinir hasarını önlemeye yardımcı olur ve et, balık, yumurta ve süt ürünlerinde bulunur. Ancak meyve veya sebzelerde B12 vitamini yoktur. Yetişkinlerin ise günde 1,5 mikrogram vitamin tüketmeleri önerilmektedir.

Diğer yandan vegan beslenme, sağlıklı yaşamın en doğru yöntemlerinden biridir. Bitki bazlı diyetler bol miktarda taze meyve ve sebze, kepekli tahıllar, fasulye, baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumlar içermelidir. Veganlar esas olarak bu sağlıklı besinlere dayandığından, vitaminler, mineraller, fitokimyasallar ve lif bakımından daha yüksek olma eğilimindedir. Sağlıklı vegan diyetler B1, C ve E vitaminleri, folik asit, magnezyum ve demir içerirken aynı zamanda kolesterol ve doymuş yağlar açısından da düşüktür.

Bitki bazlı bir vegan diyeti, şu sayılan durumlardan kaynaklanan ölüm riskini düşürmektedir: diyabet, kalp-damar hastalığı, iskemik kalp hastalığı, hipertansiyon, inme, obezite ve prostat ve kolon kanseri dahil bazı kanserler. Vegan beslenme şekli her yaştan herkes için sağlıklıdır. İyi planlanmış bir vegan diyetinde eksiklik riski çok azdır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Gıda Sektörü

Gıda Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Gıda Ürünler Neden Önemli?
Vegan Gıda Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Gıda Nedir?
Gıda Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Gıda Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Gıda Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Veganlar İçin Doğa Dostu Gıdalar
Vegan Antioksidan Gıdalar Farklı mı?
Bitkisel Süt Nedir, Sağlıklı mıdır?
Bitkisel Burger Nedir?
Vegan Margarin Alanında Çalışmalar
Veganlar İçin Sentetik Et Üretiliyor
Bitki Bazlı Beslenme Faydalı mı?
En İyi Vegan Protein Kaynakları
Balık ve Deniz Ürünlerinden Uzak Durmak İçin Birçok Neden Var
Neden Yumurtadan Kaçınmalı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara