EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Gıda Sektörü

Vegan Antioksidan Gıdalar Farklı mı?

Araştırmalar, antioksidanlar açısından zengin olan meyve ve sebzeleri az tüketen kişilerin, bol meyve ve sebze yiyenlere göre kanser veya görme kaybı geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Dünya çapında kullanılan binlerce gıda, içecek, baharat, bitki ve takviye maddesinin antioksidan içeriğini araştıran bir çalışmada, bitkisel gıdaların açık ara en zengin kaynak olduğu ve et, balık ve süt gıdalarının antioksidan bakımından düşük olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bitki bazlı bir beslenme şekli, kronik oksidatif stresle ilişkili hastalıklara karşı vücudu korumaktadır.

Vegan Antioksidan Gıdalar Farklı mı?

Hiç şüphe yok ki meyve ve sebzeler mükemmel antioksidan kaynaklarıdır ve güvenle istenildiği kadar tüketilebilir. Ancak önemli olan niteliktir. Antioksidan alımını optimize etmek için parlak renkli türlerin (tatlı patates, mor filizlenen brokoli, kırmızı lahana, kuşkonmaz, çilek ve avokado) tercih edilmesi gerekmektedir. Meyveler özellikle iyi birer kaynaktır, özellikle kuş üzümü, çilek, böğürtlen ve kızılcık. Genel olarak mango, kivi ve portakal gibi havaya maruz kaldıkları zaman rengi kahverengine dönmeyen meyveler, elma, armut ve muz gibi meyvelerden daha yüksek düzeyde antioksidan içerir.

Antioksidan bakımından iyi sebze kaynakları arasında enginar, kıvırcık lahana, kırmızı lahana, kırmızı ve yeşil biber, siyah ve yeşil zeytin ve pancar bulunmaktadır. Otlar ve baharatlar da özellikle karanfil, nane, yenibahar, tarçın, kekik, adaçayı, biberiye ve safran, güçlü birer antioksidandır.

Kabuklu yemişler de iydir, ancak çoğu antioksidan, örneğin badem ve ceviz gibi dış deride bulunur. Brezilya fıstığı, olağanüstü bir antioksidan kaynağıdır.

Kepekli ekmek, kahverengi pirinç ve tam tahıllı makarna gibi tahıllı gıdalar, işlenmiş beyaz eşdeğerlerinden çok daha fazla antioksidan içermektedir.

Bitter çikolata da zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Su antioksidan içermez. Kola ve inek sütünde de antioksidan yoktur. Ancak siyah çay, yeşil çay, kırmızı şarap, üzüm suyu, espresso ve sade kahve önemli miktarda antioksidan içerir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Gıda Sektörü

Gıda Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Gıda Ürünler Neden Önemli?
Vegan Gıda Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Gıda Nedir?
Gıda Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Gıda Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Gıda Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Veganlar İçin Doğa Dostu Gıdalar
Vegan Antioksidan Gıdalar Farklı mı?
Bitkisel Süt Nedir, Sağlıklı mıdır?
Bitkisel Burger Nedir?
Vegan Margarin Alanında Çalışmalar
Veganlar İçin Sentetik Et Üretiliyor
Bitki Bazlı Beslenme Faydalı mı?
En İyi Vegan Protein Kaynakları
Balık ve Deniz Ürünlerinden Uzak Durmak İçin Birçok Neden Var
Neden Yumurtadan Kaçınmalı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara