EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Gıda Sektörü

Neden Yumurtadan Kaçınmalı?

Teknik olarak, yumurta içeren bir beslenme şekli gerçek bir vegan diyeti değildir. Esnek bir vegan olmak söz konusu değildir. Bunlar olsa olsa ovo-vejetaryendir. Yine de bazı veganlar diyetlerine yumurtayı dahil etmek ister. Çünkü yumurtlama tavuklar için doğal bir süreçtir ve onlara hiçbir şekilde zarar vermez. Veganların büyük çoğunluğunun en büyük motivasyon kaynağı hayvan refahı endişesidir. Ancak veganların üçte biri, hayvan refahı koşulları iyileştirildiği zaman bazı hayvansal gıda türlerine açık olacaklarını kabul etmektedir.

Neden Yumurtadan Kaçınmalı?

Vejetaryen bir diyet uygulayan kişiler ise, serbest dolaşan tavuklar veya bir bahçede evcil hayvan olarak tutulan tavuklar gibi etik olarak yetiştirilen tavuk veya kümes hayvanlarının yumurtalarını yemeye isteklidir.

Ancak günümüzde tavuk çiftliklerinde tavuklar normal yumurtlama döngülerinde serbest bırakılmamakta, 24 saat ışık altında bırakılarak daha fazla yumurtlamaları beklenmektedir. Ayrıca barınma koşulları son derece sıkışık ve dolaşmalarına imkan tanımayacak şekildedir. Bunların hiçbiri toprağı görmemekte, eşelenmemekte ve zamanı geldiğinde kesime gönderilmektedir. Bu elverişsiz koşullar yüzünden veganlar hiçbir şekilde yumurta yememektedir. Kısaca veganlar yumurta yemezler, çünkü üretimleri tavukların üreme sistemlerinin sömürülmesini içermektedir. Bu durum, tavuklar dahil olmak üzere tüm canlı varlıklara yönelik her türlü sömürü ve zulmü dışlamayı amaçlayan veganlığın tanımına aykırıdır.

Tanım gereği veganlar, etik değerlere sahip olan kişilerdir ve yumurta sektörünün tavukları nesneleştirdiği, zarar verdiği ve öldürdüğü çok açıktır. İnsanların vegan olmalarının farklı nedenleri olsa da, sömürüden mümkün olduğunca kaçınmaya yönelik bu temel anlayış her zaman olmak zorundadır. Veganlık sadece bir beslenme şekli değil, bir yaşam tarzıdır. Bu yüzden bitki temelli beslenme şekli son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Sadece bitkileri yemek, insanların genel sağlığı, fazla kilolu olmaması ve mutluluğu için en güzel yaklaşımdır.

Son bir nokta daha: yumurta sektörü, sonuçların kendi lehlerine olması için uzmanlara araştırma yapmaları için para ödemektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Gıda Sektörü

Gıda Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Gıda Ürünler Neden Önemli?
Vegan Gıda Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Gıda Nedir?
Gıda Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Gıda Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Gıda Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Veganlar İçin Doğa Dostu Gıdalar
Vegan Antioksidan Gıdalar Farklı mı?
Bitkisel Süt Nedir, Sağlıklı mıdır?
Bitkisel Burger Nedir?
Vegan Margarin Alanında Çalışmalar
Veganlar İçin Sentetik Et Üretiliyor
Bitki Bazlı Beslenme Faydalı mı?
En İyi Vegan Protein Kaynakları
Balık ve Deniz Ürünlerinden Uzak Durmak İçin Birçok Neden Var
Neden Yumurtadan Kaçınmalı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara