EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Gıda Sektörü

Gıda Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?

Veganlar genel olarak şu nedenlerle hayvansal ürünlerden kaçınmayı seçer: etik, sağlık ve çevre.

Gıda Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?

Etik veganlar, tüm canlıların yaşama ve özgürlük hakkına sahip olduğuna inanır. Bu nedenle, bilinçli bir varlığın sadece etini tüketmek, sütünü içmek veya derisini giymek için yaşamına son verilmesine karşı çıkar. Bunun yerine alternatiflerini tercih eder. Etik veganlar, modern çiftçilik uygulamalarının bir sonucu olarak hayvanların maruz kaldığı fiziksel ve psikolojik strese de karşıdır. Örneğin veganlar, yumurta sektörü tarafından canlı erkek civcivlerin öğütülmesine veya kaz ciğeri için ördek ve kazların zorla beslenmesine karşı çıkmaktadır. Etik veganlar, bu durumu protesto ederek, farkındalığı arttırarak ve hayvan tarımı içermeyen ürünleri seçerek tepkilerini dile getirmektedir.

Bazı insanlar potansiyel sağlık etkileri için veganlığı seçmektedir. Bitki bazlı bir beslenme tarzı, kalp hastalığı, diyabet, kanser ve erken ölüm risklerini azaltmaktadır. Hayvansal ürün tüketiminden vazgeçmek, alzheimer hastalığı riskini de düşürmektedir. Modern hayvan tarımında kullanılan antibiyotikler ve hormonlara dayalı yan etkilerden kaçınmak için veganlığı tercih edenler olmaktadır. Bu arada araştırmalar sürekli olarak vegan beslenen kişilerde daha düşük vücut ağırlığı ve vücut kitle indeksi olduğunu ortaya koymaktadır.

İnsanlar, hayvansal tarımın çevresel etkileri yüzünden de hayvansal ürünlerden kaçınmayı tercih etmektedir. 2010 yılında yayınlanan Birleşmiş Milletler raporunda, bu ürünlerin genellikle daha fazla kaynak gerektirdiği ve bitki bazlı seçeneklerden daha yüksek sera gazı emisyonlarına neden olduğu yer almıştır. Örneğin, hayvansal tarım, küresel azotoksit emisyonlarının yüzde 65’ine, metan emisyonlarının yüzde 40’ına ve karbondioksit emisyonlarının yüzde 9’una katkıda bulunmaktadır. Bu sözü edilen kimyasallar, iklim değişikliğine neden olan üç ana sera gazı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca hayvancılık, çok fazla su kullanımı gerektirmektedir. Örneğin yarım kg sığır eti üretmek için 2-20 bin litre arası su gerekir. Yani aynı miktarda tahıl üretmek için gerekenden 43 kat daha fazla su kullanılıyor.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Gıda Sektörü

Gıda Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Gıda Ürünler Neden Önemli?
Vegan Gıda Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Gıda Nedir?
Gıda Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Gıda Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Gıda Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Veganlar İçin Doğa Dostu Gıdalar
Vegan Antioksidan Gıdalar Farklı mı?
Bitkisel Süt Nedir, Sağlıklı mıdır?
Bitkisel Burger Nedir?
Vegan Margarin Alanında Çalışmalar
Veganlar İçin Sentetik Et Üretiliyor
Bitki Bazlı Beslenme Faydalı mı?
En İyi Vegan Protein Kaynakları
Balık ve Deniz Ürünlerinden Uzak Durmak İçin Birçok Neden Var
Neden Yumurtadan Kaçınmalı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara