EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Gıda Sektörü

Bitkisel Burger Nedir?

Birçok kişi için et yemeden yaşamak mümkün değildir. Bu kişiler, doğanın bu şekilde yaratıldığını ve insan vücudunun gelişmesi için mutlaka hayvansal gıdalara ihtiyacı bulunduğunu iddia etmektedir. Ancak bugün, özellikle besi hayvanlarına yapılan eziyet farkedilmeye başlandıktan sonra ve hayvanların da duyguları olduğu ve yaşam hakkına sahip olduğu dillenmeye başlandıktan sonra vegan ve vejetaryenlerin sayısında inanılmaz hızlı artış gözlenmektedir.

Bitkisel Burger Nedir?

Diğer yandan yapılan araştırma sonuçlarına göre, yerkürenin doğal düzenine en büyük zararı, insanlar et ve süt ürünleri tüketerek vermektedir. Yine bu araştırmalar, hayvansal gıdalarla sağlanan besin değerlerinin, aynı oranda bitkisel kaynaklardan sağlanabileceğini göstermektedir.

Bu gerçekler ışığında artık buğday gluteninden et üretilmektedir. Laboratuvar ortamında et hücrelerinden köfteler yetiştirilmekte ya da tümüyle bitkilerden et üretilmektedir. Bu alanda çalışan işletmeler hayvansal ürünlere dayanan beslenme anlayışını, bitkisel kaynaklı ürünlerle değiştirmeye çalışmaktadır. Son zamanlarda bir başka firma, tadı, besin değerleri, dokusu ve aroması ile ete en yakın bitkisel eti üretmiştir. Bu firma, 2035 yılına kadar, hayvanları yiyecek üretim zincirinden uzaklaştırmayı hedeflemektedir. Bu firmanın üretiği bitkisel etlerden hazırlanan bitkisel hamburger oldukça beğeni kazanmıştır. Yapılan son çalışmalarda firma, bitkisel etin üretim aşamasında, buğday proteini yerine soya proteini kullanmıştır ve glutensiz olarak et hazırlamıştır. Bu şekilde bitkisel et, giderek daha fazla gerçek ete yaklaşmaktadır.

Hangi teknik ile hazırlanmış olursa olsun bitkisel etler hayvansal ete göre daha yüksek proteine sahip olmakta ve kolesterolü yükseltmemektedir. Bu şekilde hem veganlara et lezzeti sunulmakta, hem de daha sağlıklı beslenme imkanı sağlanmaktadır. Bu alandaki çalışmalar sadece burger köftesi ile sınırlı kalmamakta, ayı zamanda sucuk ve köfte gibi et ürünleri de bitkisel esaslı olarak hazırlanmaktadır. Vegan ve vejetaryenler için tasarlanan bu ürünler, sağlıklı beslenmek isteyen herkes için güzel bir seçenek olmaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Gıda Sektörü

Gıda Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Gıda Ürünler Neden Önemli?
Vegan Gıda Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Gıda Nedir?
Gıda Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Gıda Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Gıda Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Veganlar İçin Doğa Dostu Gıdalar
Vegan Antioksidan Gıdalar Farklı mı?
Bitkisel Süt Nedir, Sağlıklı mıdır?
Bitkisel Burger Nedir?
Vegan Margarin Alanında Çalışmalar
Veganlar İçin Sentetik Et Üretiliyor
Bitki Bazlı Beslenme Faydalı mı?
En İyi Vegan Protein Kaynakları
Balık ve Deniz Ürünlerinden Uzak Durmak İçin Birçok Neden Var
Neden Yumurtadan Kaçınmalı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara