EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Belgelendirme

V-Mark Sertifikasyonunun Hedefleri Nedir?

Bitki bazlı bir beslenme şeklini benimsemek, bu dünyayı yaşanacak daha iyi bir yer haline getirmek için herkesin yapabileceği en önemli ve etkili eylemlerden biridir. Bu bakımdan V-Mark sertifikasyonunun birinci hedefi, dünyayı korumaktır.

V-Mark Sertifikasyonunun Hedefleri Nedir?

Vegan beslenme ile tropikal yağmur ormanlarının ve vahşi yaşam habitatının yok olması önlenir ve nesli tükenmekte olan canlı türlerinin korunmasına yardımcı olunur. Yağmur ormanları, dünyadaki yaşam için son derece önemlidir. Küresel iklimin ve su döngüsünün düzeni, atmosferdeki karbondioksitin emilmesi ve insanlar için gıdaların sağlanması, yağmur ormanları sayesinde olmaktadır. Ancak sığır yetiştirmek için alan kazanmak amacı ile yağmur ormanları yok edilmektedir. Az değil, her saniye, 260 hamburger üretmek için bir futbol sahası büyüklüğünde yağmur ormanı tahrip edilmektedir. Orta Amerika’nın yağmur ormanlarının üçte ikisi, gıda sektörünün kazanması için sığırları yetiştirmek adına yok olmuştur.

Vegan beslenme, topraktaki ve sulardaki kirliliği azaltır. Yine sığır yetiştirmek için tahıl üretiminde kullanılan herbisit ve böcek ilaçları kalıntıları üst toprağı yok etmektedir. ABD’de her yıl 4 milyon dönümden fazla ekili alan erozyon yüzünden kaybedilmektedir. Dünyadaki göller, nehirler ve denizlerin birçok yerinde yaşayan balıklarda yüksek miktarda toksik kimyasallar tespit edilmiştir.

V-Mark sertifikasyonunun ikinci temel hedefi ise, hayvan refahının sağlanmasıdır. Hayvanlar, çoğu insanın fark ettiğinden çok daha zekidir. Bilim adamları bunun kanıtlarını bulmak için araştırmalarını sürdürüyor. Ancak modern çiftliklerde hayvanlar, ticari kaygılarla, son derece elverişsiz ve güç yaşam koşulları altında tutulmakta ve sömürülerek üzerinden kazanç elde edilmektedir. Yeteneklerinin çok üzerinde zorlanan bu hayvanların çoğu, günyüzü görmeden ve toprağı ve çimeni tanımadan canlı tutulmakta ve verimsiz oldukları anda öldürülmektedir. Veganların bu çabaları, hayvansal ürünlere olan talebi azaltmak adına çok önemlidir. Aksi halde fabrika hayvancılığı gezegene zarar vermektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Belgelendirme

V-Mark Sertifikasyonu Nedir?
V-Mark Sertifikasyonunun Hedefleri Nedir?
V-Mark Sertifikasyonu Neden Önemli?
V-Mark Denetimi
V-Mark Sertifikası Nasıl Alınır?
V-Mark Sertifikası Başvurusu Nasıl Yapılır?
V-Mark Sertifikasını Kimler Alabilir?
V-Mark Sertifikasının Faydaları Nedir?
V-Mark Belgesi Standartları Neler?
V-Mark Belgesi - Hayvanları Korumak İçin
V-Mark Belgesi - Çevreyi Korumak İçin
V-Mark Belgesi - İnsan Sağlığı İçin
V-Mark Belgesi - Açlıkla Mücadele İçin
V-Mark Belgesi Gerekli mi?
V-Mark Belgesi Neden Önemli?
Vegan Mobilya Sertifikası
Vegan Oyuncak Sertifikası
Vegan Sağlık Ürünleri Sertifikası
Vegan Bebek Ürünleri Sertifikası
Vegan Yatak ve Yastık Sertifikası
Vegan Bahçecilik Ürünleri Sertifikası
Vegan Aksesuar Sertifikası
Vegan Seyahat Ürünleri Sertifikası
Vegan Elektronik Ürünler Sertifikası
Vegan Ofis Malzemeleri Sertifikası
Vegan Dekorasyon Ürünleri Sertifikası
Vegan Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara