EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Belgelendirme

V-Mark Sertifikasını Kimler Alabilir?

Vegan ürünlerin kontrolü ve etiketlenmesi, ağırlıklı olarak Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada veya Japonya’da bulunan bağımsız ve tarafsız kuruluşlar tarafından sunulan bir hizmettir. En eski vegan etiketi 1970’li yıllara kadar uzanıyor.

V-Mark Sertifikasını Kimler Alabilir?

Vegan ürünler ile ilgili herhangi bir uluslararası veya Avrupa düzenlemesi yoktur. Dolayısıyla veganlar veya hayvan hakları gibi sadece sivil toplum kuruluşları bu iddiayı koruma ve savunma konumundadır. Bu kuruluşlar, ürünlerin vegan olup olmadığına dolayısıyla vegan beslenme şekline uygunluğuna karar verme durumundadır.

Bu kuruluşlar, ürüne iliştirilen bir etiketten daha yüksek bir değer vermektedir. Gerçekten de, vegan iddiasının, kapsadığı özelliklerine uygun olarak kabul edilebilirliğini doğrulamak için kapsamlı kontroller gerçekleştirilmektedir. Ürünler üzerinde yer alan vegan etiketleri, her zaman vegan iddiasından daha iyidir.

Vegan sertifikasyon programları bir kuruluştan diğerine farklılık gösterir. Nitekim bazı etiketler basit beyan üzerine verilirken, diğerleri sahada derinlemesine kontroller ve denetimler gerçekleştirir. Ancak V-Mark sertifikasyon programı dahil vegan uygunluk için minimum kriterler tüm kuruluşlarda aynıdır:

  • Hayvansal içerik yoktur
  • Canlı hayvanlar üzerinde test edilmiş hammadde ve ürün yoktur

Ancak bazı kuruluşların, genetiği değiştirilmiş organizasyon, hurma yağı veya belli hususların reddi gibi ilave kriterleri olmaktadır.

Bu arada zulüm içermeyen etiketler vegan sertifikasının yerini almaz. Gerçekten de, hayvan testi yapılmamış sertifikalı bir ürün, hayvansal kökenli bileşenler içerebilir ve vegan sertifikası için uygun olmayabilir. Öte yandan, vegan sertifikalı bir ürün her zaman zulüm içermez (canlı hayvanlar üzerinde test yapılmaz).

Tüm vegan etiketleri, V-Mark etiketi gibi uluslararası olarak geçerlidir, ancak itibarları ve tanınırlıkları farklı olabilir.

V-Mark sertifikası, kozmetik sektöründen gıda sektörüne, ayakkabı sektöründen tekstil sektörüne kadar her sektörden işletmeler tarafından talep edilebilir. Önemli olan ürünlerin vegan kriterlerine uygun olduğunun doğrulanmasıdır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Belgelendirme

V-Mark Sertifikasyonu Nedir?
V-Mark Sertifikasyonunun Hedefleri Nedir?
V-Mark Sertifikasyonu Neden Önemli?
V-Mark Denetimi
V-Mark Sertifikası Nasıl Alınır?
V-Mark Sertifikası Başvurusu Nasıl Yapılır?
V-Mark Sertifikasını Kimler Alabilir?
V-Mark Sertifikasının Faydaları Nedir?
V-Mark Belgesi Standartları Neler?
V-Mark Belgesi - Hayvanları Korumak İçin
V-Mark Belgesi - Çevreyi Korumak İçin
V-Mark Belgesi - İnsan Sağlığı İçin
V-Mark Belgesi - Açlıkla Mücadele İçin
V-Mark Belgesi Gerekli mi?
V-Mark Belgesi Neden Önemli?
Vegan Mobilya Sertifikası
Vegan Oyuncak Sertifikası
Vegan Sağlık Ürünleri Sertifikası
Vegan Bebek Ürünleri Sertifikası
Vegan Yatak ve Yastık Sertifikası
Vegan Bahçecilik Ürünleri Sertifikası
Vegan Aksesuar Sertifikası
Vegan Seyahat Ürünleri Sertifikası
Vegan Elektronik Ürünler Sertifikası
Vegan Ofis Malzemeleri Sertifikası
Vegan Dekorasyon Ürünleri Sertifikası
Vegan Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara