EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Belgelendirme

V-Mark Belgesi - İnsan Sağlığı İçin

Hayvansal yağların ve hayvansal proteinlerin çokça tüketilmesi, kalp hastalığı, kolon ve akciğer kanseri, kemik erimesi, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, obezite ve birçok rahatsızlık ile ilişkilendirilmiştir. En basitinden inek sütü, buzağıları beslemek amaçlıdır ve onların gelişmesi için için ideal miktarda yağ ve protein içerir. Oysa bu, insanlar için çok fazladır. Bu nedenle sütün sanıldığı kadar insan vücudu için gerekli olmadığı savunulmaktadır.

V-Mark Belgesi - İnsan Sağlığı İçin

Yumurtalar diğer tüm yiyeceklerden daha yüksek kolesterol içerir ve bu da onları kalp ve damar hastalıkları için zararlı bir gıda haline getirir.

Bu açıdan tüm vejetaryen ve vegan diyetleri bu sayılan riskleri azaltan diyetlerdir.

Tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve fasulye gibi vegan gıdalarda yağ oranı düşüktür, kolesterol içermez ve lif ve besin açısından zengindir. Veganlar ihtiyaç duydukları tüm proteini örneğin fasulye, soya peyniri ve yer fıstığı gibi baklagillerden ve pirinç, mısır, kepekli ekmekler ve makarnalar gibi tahıllardan almaktadır. Veganlar ayrıca brokoli, karalahana, tofu, güçlendirilmiş meyve suları ve soya sütünden kalsiyum, nohut, ıspanak, barbunya fasulyesi ve soya ürünlerinden demir ve takviyeli gıdalardan B12 vitamini sağlamaktadır.

Kısaca doğru planlama ile veganlar, vücudun ihtiyacı olan tüm gıdaları, bir hayvansal ürün olmadan sağlayabilir. Günümüzde yapılan bütün bilimsel çalışmalar, bitkisel beslenme tarzının, hayvansal beslenmeye karşı üstün olduğunu ifade etmektedir. Dünyanın her yerinde insanların başlıca ölüm nedeni, kalp ve damar tıkanıklığıdır. Hayvansal gıdalar ise damar tıkanıklığının başlıca nedenidir. Bitkisel beslenen kişilerde kalp krizi riski çok düşüktür. Uzak bir gelecekte belki de bugün sigaraların üzerinde yazdığı gibi et ürünlerinin üzerinde de “öldürür” yazabilir.

Ancak bazı uzmanlar, sadece bitkisel beslenmenin ya da sadece hayvansal beslenmenin sağlıklı olmadığını söylüyor. Hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan proteinlerin, protein kalitesi bakımından bitkisel kaynaklı olanlardan daha iyi olduğu söyleniyor.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Belgelendirme

V-Mark Sertifikasyonu Nedir?
V-Mark Sertifikasyonunun Hedefleri Nedir?
V-Mark Sertifikasyonu Neden Önemli?
V-Mark Denetimi
V-Mark Sertifikası Nasıl Alınır?
V-Mark Sertifikası Başvurusu Nasıl Yapılır?
V-Mark Sertifikasını Kimler Alabilir?
V-Mark Sertifikasının Faydaları Nedir?
V-Mark Belgesi Standartları Neler?
V-Mark Belgesi - Hayvanları Korumak İçin
V-Mark Belgesi - Çevreyi Korumak İçin
V-Mark Belgesi - İnsan Sağlığı İçin
V-Mark Belgesi - Açlıkla Mücadele İçin
V-Mark Belgesi Gerekli mi?
V-Mark Belgesi Neden Önemli?
Vegan Mobilya Sertifikası
Vegan Oyuncak Sertifikası
Vegan Sağlık Ürünleri Sertifikası
Vegan Bebek Ürünleri Sertifikası
Vegan Yatak ve Yastık Sertifikası
Vegan Bahçecilik Ürünleri Sertifikası
Vegan Aksesuar Sertifikası
Vegan Seyahat Ürünleri Sertifikası
Vegan Elektronik Ürünler Sertifikası
Vegan Ofis Malzemeleri Sertifikası
Vegan Dekorasyon Ürünleri Sertifikası
Vegan Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara